Her geçen gün bireysel ve kurumsal olarak araba ihtiyacı artıyor. Bu da rent a car olarak bilinen araç kiralama şirketlerine ilginin ve talebin artmasına sebebiyet veriyor. Rent a car firmaları oluşan bu yoğun talebi karşılamak için bünyesindeki araç sayısını her geçen gün artırıyor, kullanıcılarının ihtiyaçlarına karşılık verebilmek adına yoğun bir çaba sarf ediyor. Peki, rent a car firmalarının yüksek ilgi görmesine kimler sebebiyet veriyor? Şimdi de buna bakalım.

 

Bünyesinde Kiralık Araç Kullanan Şirketler

 

Şirketler çoğunlukla ihtiyacı olan araçları almak yerine, ihtiyaçlarını karşılayabilmek için araç kiralamayı tercih ediyor. Şirketlerin satın almak yerine araba kiralamayı tercih etmesinin nedeni şirketleri açısından maddi olarak daha karlı olması… Araba kiralayan şirketler bu yolla; arabanın trafik sigortası, kaskosu, vergileri, araçların bakım ücretleri gibi maddi külfetleri sırtlarından atmış oluyor. Şirketlerin kasasından sadece yapmış oldukları anlaşmaya göre aracın aylık ya da yıllık kiralık ücreti çıkıyor.

 

Tatil Dönemleri

 

Tatil dönemlerinde kiralık arabalara ihtiyaçlar fazlasıyla artıyor. İnsanlar uçak, otobüs, hızlı tren vs. yerine, rahatlıkla kullanabileceği bir araba ile seyahat etmeyi ve tatil yapmayı tercih ediyor. Özellikle aileler ve çocukları olanları ele aldığımızda, bir araba vasıtasıyla seyahat etmek bir tür zorunluluğa dönüşüyor da diyebiliriz. Durum böyle olunca, kullanıcıların tatil zamanlarındaki talepleri, rent a car firmaları için yoğun sezonlar olarak öne çıkıyor.

 

İş Amaçlı Seyahatler

 

Rent a car firmaları açısından iş amacıyla yapılan seyahatler de bir ilgi sebebi olarak göze çarpıyor. Şirketlerin özellikle şehir dışındaki müşterileri için yaptığı seyahatler, çoğunlukla kiralık arabalar ile gerçekleştiriliyor. Bu noktada araba ihtiyaçlarını rent a car firmalarından karşılayan şirketler, rent a car firmalarında oluşan yoğunluğa katkı da bulunmuş oluyot.

 

Taşımacılık

 

Şirketler, rent a car firmalarından sadece otomobil veya başka tür binek araç talep etmiyor. Şirketler, ticari faaliyetlerini yürütmek için de araç kiralayarak ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Özellikle taşımacılık yapan veya nakliye sektöründe olan şirketler, ticari araç ihtiyaçlarını rent a car firmalarından karşılıyor. Bu unsurda rent a car filolarının yoğunluğunu oluşturan hususlardan biri olarak dikkat çekiyor.